Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix P5000: univerzální fotoaparát

28.5.2007, Jan Čerbák, preview
Asi před 2 roky nastal útlum ve výrobě pokročilých kompaktů, ale nyní se trend obrací a důkazem je i profi kompakt Nikon Coolpix P5000, který se pyšní 10 Mpix. snímačem, stabilizovaným objektivem a řadou pokročilých funkcí.
Nikon Coolpix P5000 vyniká ergonomicky tvarovaným gripem, objektivem s 3,5x zoomem s optickou stabilizací a širokým spektrem funkčních nastavení (viz níže). Samozřejmostí jsou pokročilé expoziční režimy P – program, A – priorita clony, S – priorita času závěrky a M – manuální expozice.





Ovládání a ergonomie


P5000 je vlajkovou lodí kompaktů Nikon a je to poznat. Ovládání je velmi intuitivní a v mnohém připomíná více zrcadlovku než kompakt. To je znát nejen na mohutném gripu, ale také na celkové koncepci ovládání.

Přední straně dominuje mohutný, z vnitřní strany pogumovaný grip a stabilizovaný objektiv s 3,5 násobným rozsahem zoomu. V blízkosti objektivu se nachází hledáček, vestavěný blesk, mikrofon pro mono zvuk a lampa přisvětlení autofocusu. Na levé části horní strany je umístěna spoušť s ovládacím prstencem zoomu (předchozí model měl zoom ovládaný kolébkou vzadu, což bylo bezesporu méně šťastným řešením), kolečko volby expozičních hodnot a vypínač. Asi nejbližší konkurent Canon G7 je rovněž vybaven kolečkem pro volbu hodnot, avšak to je u Canonu umístěno na zadní straně okolo čtyřsměrných tlačítek. Obě varianty však poskytují vysoký uživatelský komfort. Uprostřed horní strany je umístěn kruhový volič expozičních režimů, videa a volby setup pro změnu základních nastavení fotoaparátu. Nalevo se pak nachází sáňky pro externí blesk, který tím pádem bohužel není v optické ose objektivu.



Na zadní straně je netypicky uprostřed umístěn LCD displej s úhlopříčkou 2,5“. Sice vyniká nadprůměrným rozlišením 230tis. pixelů, ale jeho umístění ubírá místo pro držení palcem na pravé části zadní strany. I přes tuto drobnou chybičku lze ergonomii označit za velmi dobrou. Nalevo od LCD displeje se nachází ovladače: Fn – funkční tlačítko (lze pod něj skrýt některé z důležitých nastavení, např. ISO), vypínač displeje, vypínač režimu prohlížení snímků a videoklipů, tlačítko Menu a tlačítko mazání fotografií. Naproti tomu napravo od LCD v dosahu palce je čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a přímými vstupy k režimům blesku, korekci expozice, macro režimu a samospoušti. Kvůli fotografování na přímém slunci, nebo kvůli šetření energie akumulátoru může fotograf využít optický hledáček. Ten je však velmi malý, bez kvalitní očnice, pokrývá jen 80 % fotografované scény a je postižen paralaxou (zobrazuje trochu jiný pohled na scénu, než poskytuje objektiv), takže bude jeho využití spíše omezené.

Díky postranním poutkům lze fotoaparát nosit na krku jako zrcadlovku. Na pravé straně (na straně gripu) je pod gumovými dvířky ukryt USB konektor, na levé straně se nachází mikrofon pro přehrávání zvuků videoklipů a zvukových poznámek.. Na spodní části se nachází stativový šroub a dvířka ke slotu s Li-ion akumulátorem EN-EL5 (je součástí základního balení) a paměťovou kartou SD/SD HC.





Funkční výbava


Nikon Coolpix P5000 je vybaven prakticky všemi funkcemi, jaké fotograf může potřebovat (nebo si o nich alespoň myslí, že je bude potřebovat). Z široké palety funkčních nastavení a fines jsme vybrali několik zajímavých a užitečných funkcí:

VR ( = Vibration Reduction)
Tímto termínem Nikon označuje optickou stabilizaci obrazu. V praxi byla ověřena její úspěšnost. Je tedy možné použít časy až o dva expoziční stupně delší, než by bez stabilizace bylo možné. Udržitelné jsou i časy 1/30 sekundy při fotografování z ruky. Při fotografování s časy delšími než je zmíněná 1/30 sekundy však doporučujeme fotografovat s lokty opřenými o hrudník.. Natažené ruce při focení přeci jen fotoaparátu na stabilitě nepřidají.



Natáčení videoklipů
Fotoaparát P5000 je pro fotografy, nikoliv pro filmaře. Nikon P5000 je ochuzen o stereo zvuk, který dnes nabízí prakticky všechny kompakty pro pokročilé fotografy. Na obhajobu můžeme uvést, že Coolpix P5000 nabízí možnost filmovat v černobílém režimu, nebo s filtrem Sépia. Fanouškům filmování můžeme doporučit nedávno publikovaný článek o fotoaparátu Canon S5 IS, který naopak v natáčení klipů vyniká.

BSS ( = Best Shot Selektor)
Tedy česky výběr nejlepšího snímku. Tato specialita Nikonu dovoluje vyfotit a uložit do vyrovnávací paměti řadu snímků. Fotoaparát poté vyhodnotí nejostřejší snímek a uloží jej na kartu. Doporučujeme pro focení s dlouhými časy závěrky bez stativu.

D-lighting
Funkce často překládána jako „digitální blesk“ dovoluje tonálně upravit snímek ještě před jeho převedením do počítače a dopomáhá k lepšímu využití dynamického rozsahu čipu. Funkce zesvětlí stíny (proto označení blesk) podobně, jako to může udělat zkušený fotograf při práci s maskami a kontrastem ve Photoshopu. Výhodou jsou tonálně vyrovnané snímky a ušetřený čas u počítače. Nevýhodou může být při určitých situacích příliš potlačený kontrast.




Kvalita obrazu a srovnání s Canonem PowerShot G7


Na výsledné kvalitě obrazu se podílí především objektiv a digitální čip. Objektiv s 3,5násobným rozsahem má lepší optické vlastnosti, než většina dnešních ultrazoomů. Bohužel však trpí zhoršenou světelností na dlouhém konci zoomu F5,3 a zřetelným soudkovitým zkreslením na širokém ohnisku. Rozlišovací schopnosti objektivu jsou velmi dobré, nejsou však bezvadné. Digitální čip s rozlišením 10 megapixelů má naštěstí velikost 1/1,8“, tedy prakticky největší čip, jaký se dnes do kompaktů instaluje (vyjma Sony R1). Díky tomu, citlivým algoritmům a obvodům redukce šumu jsou výsledné fotografie do ISO 400 jen se zanedbatelnou mírou šumu a při základní citlivosti se P5000 pyšní obrazem jako ze zrcadlovky.

Při srovnání s Canonem G7 bylo zjištěno, že Canon má nepatrně lepší rozlišení a nepatrně nižší míru šumu. Rozdíl se však stírá u citlivosti ISO 1600, kde redukce šumu Canonu začne jemné detaily stírat a i šum je výraznější. Canon má navíc samostatné kolečko pro volbu citlivosti ISO. Dalším rozdílem obou fotoaparátů jsou jejich rozměry. Canon je vyšší, širší a má také více ovládacích prvků. Široké jsou oba fotoaparáty stejně a v kapse se tady nosí velmi podobně (dělají stejnou bouli u saka). Nikon je celkově menší, ale kvůli gripu je prakticky stejně hluboký. Díky tomuto řešení se o něco lépe drží. Celkově lze však ergonomii obou fotoaparátů považovat za srovnatelnou. Je tedy otázkou, jestli se vyplatí připlácet si za Canon téměř o tři tisíce korun více.



Kvalitu obrazu Nikonu P5000 můžete posoudit na ukázkovém snímku, který byl vyfocen s citlivostí ISO 1600, clona F2,7, čas závěrky 1/47 sek.


Závěr



Cena
Světelnost na dlouhém konci objektivu
Redukce šumu zachovávající detaily
Blesk není v optické ose objektivu
Široká funkční výbava
Umístění LCD
Kvalita obrazu (nejlepší na delších ohniscích a max. ISO 400)
Video jen s mono zvukem

Nikon Coolpix P5000 nevyniká rozsahem zoomu, širokým počátečním ohniskem, světelností či extrémně vysokou citlivostí. Nikon P5000 (P = performance, česky: výkon) však dostává svému jménu a člověku nabízí všestranný fotoaparát s bohatou funkční výbavou a množstvím manuálních nastavení k vyjádření tvůrčího záměru fotografa. Vybrané technické specifikace naleznete v tabulce níže.


Technické specifikace: Nikon Coolpix P5000
Digitální čip1/1,8" CCD, 10,0 Mpix. efektivní rozlišení
Rozlišení fotografií3648 x 2736, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480; 3648 x 2432 (3:2); 3584 x 2016 (16:9)
VideoklipyFormát JPEG (avi) s mono zvukem
Ikona Odkaz na databázi640 x 480 rychlost 30 / 15 snímků za vteřinu
Ikona Odkaz na databázi320 x 240 rychlost 15 snímků za vteřinu (volitelné režimy sépia a černobílý)
Ikona Odkaz na databázi160 x 120 rychlost 15 snímků za vteřinu
Podporované datové formátyJPEG Exif V2.2, DCF, DPOF, Motion JPEG AVI
Objektiv3,5x zoom Nikkor (reálné ohnisko: 7,5-26,3mm, EQ35mm: 36-126mm)
SvětelnostF 2,7 - 5,3
Stabilizaceano, optická
Předsádkyano, volitelné
Digitalní zoomano, 4x
ZaostřováníAF porovnávající kontrast, Macro režim, Bodový, Zaostření na tvář, Manuál
Lampa přisvětlení AFano
Segmenty AFano, 9bodový AF
Zaostřitelná vzdálenostširoké ohnisko: od 30cm, dlouhé ohnisko: od 70cm
Ikona Odkaz na databáziv Macro režimu: široké ohnisko od 4cm, dlouhé ohnisko od 40cm
Měření expoziceTTL multisegmentové s 256 segmenty, Středově vyvážené, Bodové vzpřažené k bodu AF, Bodové
ISO sensitivityAuto (64 - 800); 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000; ISO 3200 při rozlišení 5 Mpix a nižším
korekce expozice -/+ 2EV, krokováno po 1/3 EV
AEB (= autoexposure bracketing)ano, třísnímkový s korekcí -/+ 0,3; 0,7; 1 EV
Rychlost závěrky1/2000 sekundy - 8 sekund
Počet EV stupňů clonových čísel10 (krokováno po 1/3 EV)
Expoziční režimy - pokročiléP - Program (auto)
Ikona Odkaz na databáziS - Priorita času závěrky (auto)
Ikona Odkaz na databáziA - Priorita clony (auto)
Ikona Odkaz na databáziM - Manuál
Expoziční režimy - motivovéZaostření na tvář, Portrét, Krajina, Sport, Noční Portrét, Party/Interiér, Pláž/Sníh, Západ slunce, setmění/Rozbřesk, Noční krajina, Macro, Muzeum, Ohňostroj, Kopie, Panorama, Zvuková nahrávka, režim vysoká citlivost (ISO 3200)
Vyvážení bílé (6 možných nastavení)Auto, Denní světlo, Zataženo, Zářivka, Jasno, Uživatelské nastavení
Samospoušť10 nebo 3 sekundy
Sériové snímáníJednosnímkový režim, Sériové snímání (rychlost 0,8snímku za vteřinu ,image quality Normal), Sériové snímání s bleskem, Intervalové snímání
Parametry obrazuNormal, Jemný, Živé barvy, Saturované barvy, Portrét, Uživatelské nastavení, Černobílý režim
Vestavěný bleskano, s dosahem na širokoúhlé ohnisko 0,3 - 8 m a na dlouhé ohnisko 0,3 - 4 m
Sáňky pro externí bleskano
Režimy zábleskové expoziceAuto, Auto s korekcí červených očí, Vynucený záblesk, Vypnutý blesk, Syncjronizace s pomalou závěrkou, Synchronizace na druhou závěrku
Hledáčekano, optický
pokrytí scény hledáčkem80%
pokrytí scény LCD displejem97%
LCD monitor2,5" úhlopříčka, rozlišení 230 tis. pixelů
KonektoryUSB 2.0, AV výstup
Paměťová kartaSD / SDHC / MMC
Interní paměť28 MB
NapájeníAkumulátor Li-ion EN-EL5, AC adaptér EH-62A jako volitelné příslušenství
Materiál těla fotoaparátukov a plast
Váha bez akumulátoru a paměťové karty200gr.
Rozměry98 x 64.5 x 41 mm


Zdroje dat a obrázků:
http://nikonimaging.com/global/products/digitalcamera/coolpix/p5000/index.htm
http://www.dpreview.com/reviews/nikonP5000/