Doporučené fotoaparáty - září 2011
27.9.2011, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Kapitoly článku:
- Doporučené fotoaparáty - září 2011
- Kapesní ultrazoomy
- Kompakty střední třídy
- Ultrazoomy
- Profi kompakty
- CSC fotoaparáty
- Fotomobily a další produkty
Volba digitálního fotoaparátu není nikdy jednoduchá záležitost. Požadavků je hodně, každý má ty své. Někdo chce co nejlepší fotografie, někdo naopak videosekvence, pro dalšího jsou důležité co nejmenší rozměry, velký zoom, výdrž na baterie a mnoho dalších aspektů. V dnešním článku si v jednotlivých kategoriích vybereme ty nejzajímavější přístroje, které se na trhu nabízí.
Naše doporučení vychází v drtivé většině případů z našich vlastních testů s odkazem na naši recenzi, takže si lze snadno zobrazit vyčerpávající informace, poznatky z praxe a testovací snímky daného fotoaparátu. V lednu a únoru se představilo velké množství nových přístrojů, které jsou nyní ve většině případů běžně na trhu, neprošly však ještě naším redakčním testem. Proto ve většině případů nebudou prozatím doporučovány.
Naše doporučení vychází v drtivé většině případů z našich vlastních testů s odkazem na naši recenzi, takže si lze snadno zobrazit vyčerpávající informace, poznatky z praxe a testovací snímky daného fotoaparátu. V lednu a únoru se představilo velké množství nových přístrojů, které jsou nyní ve většině případů běžně na trhu, neprošly však ještě naším redakčním testem. Proto ve většině případů nebudou prozatím doporučovány.
Přístroje si rozdělíme po cenových i koncepčních kategoriích. Z fotoaparátů, které mají výměnné objektivy, se budeme věnovat zatím jen bezzrcátkovým modelům, v některých příštích měsících se ale podíváme i na zrcadlovky nižší a střední třídy. Teď už jen rozbít prasátko a hurá nakupovat!
Změny oproti minulému měsíci:
- přidán Nikon Coolpix P7100 jako vylepšená varianta modelu P7000
- přidán odkaz na recenzi kapesního ultrazomu Canon PowerShot SX230 HS
- přidán výprodejový Olympus E-PL1 jako nabídka letošního měsíce
- přidán odkaz na recenzi Samsungu NX11 a jeho setových objektivů
- odebrán fotomobil Sony Ericsson Satio kvůli nulové dostupnosti
Kompakty do 2500 Kč s DPH
Nejlevnější kategorie fotoaparátů je zvláštní. Přestože základ v podobě čipu je shodný s mnoha dražšími modely a měly by teoreticky fotit dobře, jejich výbava bývá téměř nulová, mají pomalé procesory, malé LCD displeje a podobně. Přesto mezi nimi najdeme pár slušných přístrojů.
Canon PowerShot A800 (recenze)
Tento fotoaparát je základem nabídky Canonu za velmi nízkou cenu již kolem 1700 Kč s DPH. Výhodou je nízké rozlišení 10 megapixelů, díky němuž je PowerShot A800 schopen pořizovat docela kvalitní snímky i se starším procesorem DIGIC III, míra detailů je na dnešní poměry vynikající. Objektiv má jen 3,3× zoom, jehož nevýhodou je počáteční ohnisko 37 milimetrů. Široký úhel záběru je mu tedy naprosto cizí, na druhou stranu i přes malý zoom docela dobře přibližuje.
Velkou výhodou je skvělé makro od 1 centimetru i výborné telemakro a možnost nastavovat ručně závěrku od 1 do 15 sekund ve speciálním nočním režimu. Napájení zajišťují dvě AA baterií s výdrží na 500 snímků dle výrobce (doporučuji kvalitní články jako Sanyo Eneloop, při testu jsem s nimi dosáhl 800 snímků na jedno nabití!). Zklame vás ale malý LCD displej s velmi nízkým rozlišením 115.000 bodů a absence jakékoli formy hardwarové stabilizace, což se ale s ohledem na cenu dá čekat.
Canon PowerShot A3100 IS (recenze)
Tento kompakt sice nepřesvědčí dílenským zpracováním, každopádně má na svou kategorii solidní snímky. Starší PowerShot A3000 IS má 10MPx snímač s lehce lepší nižším šumem, ale dnes je to už téměř nesehnatelný fotoaparát. Model A3100 IS má pak rozlišení 12 megapixelů. Najdete zde objektiv se 4× optickým zoomem od 35 milimetrů. Ani zde si tak neužijete příliš širokoúhlých fotografií.
Maximální ohnisko 140 mm znamená docela slušné přiblížení. Dobré je i makro, objektiv má s ohledem na konkurenci solidní světelnost a potěší i optická stabilizace. Přestože expozici nastavuje automatika, v nočním režimu si můžete ručně vybrat časy 1 až 15 sekund. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor s průměrnou výdrží. Za cenu kolem 2500 Kč s DPH (leckde i za cca 2200 Kč) jde o velmi dobrou nabídku.
Kompakty do 4000 Kč s DPH
V této kategorii nalezneme trochu pokročilejší modely s vyšším rozlišením, většími LCD displeji, ale většinou jen automatickým nastavováním expozice. V této kapitole nebudou zmíněny nejlevnější kapesní ultrazoomy, pro ně zde máme vlastní kategorii.
Sony Cyber-shot W350 (recenze)
Přestože mezi kompakty do 4 000 Kč není mnoho zajímavého, v testu nás potěšil Sony Cyber-shot W350. 14MPx snímač sice více šumí, ale na nejnižší citlivosti dává pěkné snímky, čemuž dopomáhá i objektiv Carl Zeiss s velmi ostrým obrazem a docela příjemnou světelností.
Nečekejte mnoho manuálních nastavení, o většinu věcí se stará automatika. Potěší na svou třídu slušné HD video, extrémně rychlé ostření a zajímavý režim panoramat. Cena se pohybuje kolem 3500 Kč s DPH, což je příjemné. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor, výdrž je spíše nižší.