Canon PowerShot G7: Kvalita především
7.6.2007, Jan Čerbák, preview
Canon nedávno oživil G-řadu pokročilých kompaktních digitálů novým modelem G7. Ten vyniká celokovovým tělem s 6x stabilizovaným zoomem a rozlišením 10Mpix. a je tak nejbližším konkurentem Nikonu Coolpix P5000, o kterém jsme Vás nedávno informovali.
Předchůdce „gé sedmičky“, Canon G6 (uveden v roce 2004; na obrázku níže vlevo), na trhu suploval amatérskou digitálních zrcadlovku. Kvůli tomu byl vybaven množstvím funkcí, které dnes nabízí jen digitální zrcadlovky. Předně šlo o možnost snímání do formátu RAW, sáňky pro externí blesk, velký grip, stavový LED displej, široké spektrum volitelného příslušenství a výjimečnou kvalitu fotografií. Novinka G7 již přichází do zcela jiného prostředí. Amatérské DSLR se prodávají za ceny od 18tis. a jen málokdo by si koupil raději vyspělý kompakt namísto skutečné zrcadlovky. G7 není určena k tomu, aby nahradila amatérské digitální zrcadlovky. Spíše představuje určitou alternativu pro náročné fotografy, kteří dávají přednost kompaktnímu fotoaparátu před DSLR nebo pro zrcadlovkáře jako fotoaparát pro každodenní nošení. Nutno však dodat, že váhou i velikostí G7 amatérskou zrcadlovku připomíná (jen objektiv se zasouvá do těla fotoaparátu).
Ovládání a ergonomie
PowerShot G7 je v současnosti nejvýše postaveným kompaktem Canonu. To je poznat na první pohled. I přes nevýrazný grip se fotoaparát velmi dobře drží a ovládá se, díky množství ovládacích prvků a přímých přístupů k základním funkčním nastavením, lépe než některé amatérské DSLR.
Přední straně dominuje velký stabilizovaný objektiv s šestinásobným zoomem a světelností F 2,8-4,8. Předchůdce G6 byl sice vybaven jen čtyřnásobným zoomem, ale zato vynikal světelností F 2,0-3,0. Zvětšení rozsahu ohnisek spolu se zhoršením světelnosti je vcelku diskutabilní inovací. Naproti tomu optický stabilizátor je jednoznačným přínosem. Dovoluje exponovat s časy a o 3 EV delšími (i 1/30 s. při nejdelším ohnisku). Vespod objektivu se skrývá tlačítko odejmutí stříbrného kovového prstence, místo kterého lze upevnit na tubus objektivu adaptér pro sluneční clonu či nejrůznější volitelné předsádky. Pod optickým hledáčkem se nachází lampa přisvětlení autofocusu se zeleným světlem (ruší méně fotografované osoby než světlo oranžové nebo předblesky vestavěného blesku). G7 nemá nijak výrazný grip (díky čemuž je vcelku skladný), ale díky gumovému proužku a celkové tloušťce přístroje se nedrží nijak špatně. Ergonomie zrcadlovky však samozřejmě nedosahuje.
Na horní straně se nachází klasické kolečko volby expozičních režimů/natáčení videa a sáňky pro externí blesk. Nad stříbrným vypínačem On/Off se nachází černý prstenec ovládání zoomu okolo stříbrné spouště. Na pravé straně je specialita Canonu G7 – kolečko pro volbu citlivosti ISO.
Většina ovládacích prvků se nachází na zadní straně vedle pevného LCD displeje s úhlopříčkou 2,5“ a výborným rozlišením 207tis. pixelů. Klasický čtyřsměrný ovladač je vybaven přímými vstupy k režimům blesku, sériovému snímání, samospoušti, makro režimu a manuálnímu zaostřování. Potvrzovací tlačítko SET nahrazuje v režimu fotografování tlačítko FUNC, dobře známé z ostatních kompaktů Canon, pod nímž se skrývají všechny důležité fotografické funkce: nastavení vyvážení bílé, způsob měření expozice, rozlišení a komprese fotografií. Okolo čtyřsměrného ovladače je kolečko pro volbu expozičních hodnot a listování v menu, což je u kompaktu výrazný nadstandard. Dále se na zadní straně nachází vypínač displeje (použití optického hledáčku šetří baterii), tlačítko MENU, zámek expozice a zaostření AF/AE lock (označeno hvězdičkou) a ovladač korekce expozice a volič režimu autofocusu. Napravo od optického hledáčku je tlačítko pro režim prohlížení, na jeho levé straně programovatelné tlačítko pro přímý tisk. Optický hledáček je vybaven dioptrickou korekcí.
Na pravé straně fotoaparátu (z pohledu fotografa) jsou dvířka pro kabely USB 2.0 a AV výstup. Na levé straně se nachází reproduktor pro přehrávání zvukových poznámek a zvuku videa. Dvířka pro akumulátor NB-2LH (stejný používá i EOS 400D), paměťovou SD, respektive SDHC kartu a stativový šroub jsou umístěny vespod přístroje.
Přímé ovladače
Canon PowerShot G7 je uživatelsky velmi přívětivý. Oproti běžným kompaktům nabízí množství přímých ovladačů a zahanbí tak nejednu amatérskou digitální zrcadlovku. Specialitkou je kruhový volič citlivosti ISO na horní straně fotoaparátu. Mnoho fotografů (včetně mě) by takovýto volič uvítalo i na své zrcadlovce. Dalším nadstandardem je kolečko volby expozičních hodnot na zadní straně okolo čtyřsměrného ovladače. Podobné kolečko bylo donedávna doménou výhradně poloprofesionálních zrcadlovek této značky. Jeho používání je stejně příjemné, jako používání kolečka na myši. Poslední „vychytávkou“ je tlačítko pro přímý tisk vedle optického hledáčku. Neslouží totiž jen k tisku, ale lze jej libovolně programovat. Logickým řešením je přiřadit tlačítku funkci volby vyvážení bílé.
Funkční výbava
AKUMULÁTOR NB-2LH:
Ve specifikacích je uváděný počet snímků na jedno nabití 220. My jsme však se stejným akumulátorem nafotili s Canonem EOS 350D přes 800 snímků. Můžeme tedy očekávat, že počet snímků bude vyšší. Výdrž akumulátoru jistě ovlivní i používání optického hledáčku, stabilizace a natáčení videa.
ND-FILTR:
Specialitou všech kompaktů G-řady je vestavěný ND-filtr, který se užívá pro prodloužení expozice ( u G7 o 2 EV). V kombinaci s nízkou citlivostí ISO 80 a vysokým clonovým číslem F8 tak lze vyfotit s extrémně dlouhým časem. Velmi dlouhý čas tak fotografii „vyčistí“ od rychle se pohybujících objektů (auta na dálnici, lidé na náměstí, …) a fotografovaná scéna (dálnice, náměstí) pak vypadá jako liduprázdná.
IS = IMAGE STABILIZER:
Optická stabilizace funguje u G7 bezchybně a prodlouží z ruky udržitelné časy až o 3 EV (expoziční stupně). Pro větší jistotu při fotografování s extrémně dlouhými časy (1/10 – 1/20 sekundy) však doporučujeme fotit přes optický hledáček (opření fotoaparátu o obličej zvyšuje jeho stabilitu) a s opřenými lokty o hrudník, či stůl.
AUTOFOCUS A RYCHLOSTNÍ PARAMETRY:
G7, stejně jako všechny nové kompakty Canonu, je vybavena možností ostřit na tvář (face detection AF). Senzor AF je již klasický devítibodový inteligentní AiAF. Je opravdovým zklamáním, že výrobce nepoužil u G7 ultrasonické ostření jako u ultrazoomu Canon S5 IS (název fotoaparátu je odkazem na jeho preview na Digimánii), ale klasický micro motor. I přesto se fotoaparát chová vcelku svižně a jeho rychlosti nelze nic vytknout. Snímek bez namáčknutí lze pořídit za 0,56 sekundy (zmíněný Canon S5 IS je o 0,15 sekundy rychlejší). Snímek bez namáčknutí je exponován prakticky okamžitě. Sériové snímání dosahuje rychlosti 2 snímky/vteřinu až do zaplnění karty.
BLESK:
Vestavěný blesk u G7 je určen především pro jemné dosvícení stínů, pro focení v protisvětle, či při nočním focení na dosvícení nejbližšího popředí. Pro seriózní práci se zábleskovou expozicí doporučujeme použít externí blesk od Canonu, nebo některého z třetích výrobců (Sigma, Metz, …). Výrobcem uváděný dosah blesku od 30cm do 4m (široké ohnisko) nebo 3m (dlouhé ohnisko) byl v praxi ověřen.
REÁLNÝ HISTOGRAM:
Canon implementoval tuto velmi užitečnou funkci do svých kompaktů až nedávno a i některé nové kompakty jím nejsou vybaveny. Naštěstí G7 reálným histogramem disponuje a v náhledovém histogramu jsou navíc zvýrazněné přepaly. Implementace reálného histogramu je jednou z největších inovací oproti dřívějšímu modelu G6.
NATÁČENÍ VIDEA:
Video na Canonu G7 musíme na jednu stranu pochválit za jeho výbornou kvalitu při rozlišení 640x480 pixelů a rychlosti 30 snímků/vteřinu. Vyšší rozlišení 1024x768 pixelů je k dispozici jen při rychlosti 15 snímků/vteřinu, což může působit trochu trhaně (hlavně při srovnání s rychlostí 30 snímků/vteřinu). Pokročilé funkce (změna ohniska, stereo zvuk) při natáčení videa G7 nenabízí. Těmi se pyšní jen Canon S5 IS (název fotoaparátu je odkazem na jeho preview na Digimánii).
Kvalita výsledného obrazu
Canon PowerShot G7 je vybaven množstvím funkcí, přímých ovladačů, ale opravdu vyniká hlavně kvalitou obrazu. Srdcem fotoaparátu je obrazový procesor Digic třetí generace (stejným je vybavena DSLR EOS 400D), který zpracovává signál z digitálního čipu s úhlopříčkou 1/1,8“ a efektivním rozlišením 10,0 megapixelů. Díky velkému čipu a výkonnému procesoru jsou fotografie při citlivosti ISO 80 – 200 prakticky bez šumu a lze je zaměnit s fotografiemi z digitální zrcadlovky. Na tom se samozřejmě podílí velkou měrou i objektiv s nadprůměrnou rozlišovací schopností. Citlivost ISO 400 je poznamenána sice drobnou softwarovou redukcí šumu, která spolu s šumem redukuje i nejjemnější detaily. Ty Vám však budou chybět jen u zvětšenin velikosti A4 a větších. Dokonce i ISO 800 lze bez větších problémů použít (na rozdíl od naprosté většiny ostatních digikompaktů). Až nejvyšší citlivost ISO 1600 je postižena výrazným šumem, který zcela degraduje fotografii a její používání nemůžeme doporučit. Naproti tomu při nastavené citlivosti na HI fotografuje G7 s citlivostí ISO 3200 a rozlišením jen 2 Mpix. Paradoxně při režimu ISO HI jsou fotografie méně zašumělé, než při citlivosti ISO 1600. Míra šumu je u Canonu G7 do ISO 800 nižší, než u dříve zmiňovaného Nikonu P5000 (název fotoaparátu je odkazem na jeho preview na Digimánii), ale u nejvyšší citlivosti ISO 1600 je na tom naopak Nikon o chloupek lépe.
Na ukázkové fotografii lze dobře posoudit šum Canonu G7 při vysoké citlivosti ISO 800, času závěrky 1/125 sec. a cloně F4,0.
Verdikt
výjimečná obrazová kvalita do ISO 400 | chybí formát RAW |
použitelné i při citlivosti ISO 800 | grip by mohl být výraznější |
celková koncepce ovládání | chybí stavový LED displej |
bytelné celokovové tělo | poměrně drahý |
Canon PowerShot G7 vyniká výborným objektivem, použitelným nastavením citlivosti až do ISO 400 (do formátu A4 ISO 800) a celokovovým opláštěním. I když můžeme konstatovat, že G7 netrpí žádným výrazným nedostatkem, určité funkce a nastavení, která byla u G-řady obvyklá, u G7 chybí. Především se jedná o formát RAW, který bude chybět mnoha zrcadlovkářům. Ty však jistě osloví nekompromisní kvalita obrazu, kterou si však Canon nechává dobře zaplatit. Průměrná cena na českém trhu dosahuje 12 - 13 tis. korun i v internetových obchodech.
Technické specifikace: Canon PowerShot G7 | |
Typ digitálního čipu | 1/1,8” CCD |
Efektivní pixely | Přibl. 10,0 M |
Typ barevného filtru | Primární barvy RGB |
OBRAZOVÝ PROCESOR | |
Typ | Procesor DIGIC III s technologií iSAPS |
OBJEKTIV | |
Ohnisková vzdálenost | 7,4–44,4 mm (ekvivalent 35mm filmu: 35–210 mm) |
Zoom | 6x optický zoom, přibl. 4x digitální zoom |
Clonový rozsah | F 2,8 – 4,8 max. clona F8 |
Optická stavba | 9 členů v 7 skupinách (1 oboustranný asférický člen) |
Stabilizace obrazu | Ano, optická |
ZAOSTŘOVÁNÍ | |
Typ | TTL |
Systém AF/body | AiAF (Face detection – detekce obličeje/9 bodů), 1bodový AF (možnost volby libovolné polohy nebo fixní uprostřed) |
Výběr bodu AF | Ruční výběr, posuvnou zónou, automaticky |
Blokování AF | Zablokováno při polovičním stisknutí spouště, či tlačítkem AF/AE lock (označeno hvězdičkou) |
Pomocné světlo AF | Ano, zelené |
Ruční zaostřování | Ano |
Nejkratší vzdálenost zaostření | 1 cm |
NASTAVENÍ EXPOZICE | |
Režimy měření | Multisegmentové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (středové nebo svázáno s body Face Detection AF) |
Blokování AE | Zablokováno při polovičním stisknutí spouště, či tlačítkem AF/AE lock (označeno hvězdičkou) |
Kompenzace expozice | +/- 1/3-2 EV s krokem 1/3 |
AEB | +/- 1/3-2 EV s krokem 1/3 |
Citlivost ISO | AUTO, HI, 80, 100, 200, 400, 800, 1600 |
ZÁVĚRKA | |
Rychlost závěrky | 15–1/2500 s |
VYVÁŽENÍ BÍLÉ | |
Nastavení | Automatika, Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Pod vodou, Uživatelské nastavení |
HLEDÁČEK | |
Hledáček | Optický hledáček s reálným zobrazením zoomu, pokrytí cca 65% |
Dioptrická korekce | Ano |
LCD MONITOR | |
Monitor | 2,5” TFT, rozlišení 207 000 pixelů |
Pokrytí | 1 |
Jas | Nastavitelný v patnácti úrovních |
BLESK | |
Režimy | Automatika, ruční vypnutí/zapnutí blesku, pomalá závěrka, redukce červených očí |
Kompenzace zábleskové expozice | 3 úrovně s interním bleskem (13 úrovní s externími blesky Speedlite řady EX), Safety FE (bezpečná záblesková expozice). |
Synchronizace na druhých lamelách závěrky | Ano |
Ruční nastavení výkonu | 3 úrovně s interním bleskem |
Dosah vestavěného blesku | 30 cm–4,0 m (široké ohnisko) / 3m (dlouhé ohnisko) |
Externí blesk | Canon Speedlite řady EX (podporují měření E-TTL) |
FOTOGRAFOVÁNÍ | |
Pokročilé režimy | Auto, Program AE, AE s prioritou rychlosti závěrky, AE s prioritou clony, Ruční, Uživatelské (2 režimy), Video |
Motivové režimy | Portrét, Krajina, Noční scéna, , Sporty, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Akvárium, Pod vodou, ISO 3200(režim ISO HI) |
Fotografické efekty | Mé barvy (Mé barvy Vyp, Živé barvy, Neutrální barvy, Sépie, Černobíle, Pozitivní film, Světlejší tón pleti, Tmavší tón pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená, Vlastní barva) |
Režimy snímání | Po snímcích, sériové fotografování, samospoušť |
Sériové fotografování | Souvislé fotografování přibl. 2,0 sním./s. až do zaplnění paměťové karty |
ZÁZNAMOVÉ PIXELY/KOMPRESE | |
Velikost snímku | (L) 3648 x 2736, (M1) 2816 x 2112, (M2) 2272 x 1704, (M3) 1600 x 1200, (S) 640 x 480, (W) 3648 x 2048 |
Komprese | Superjemný, Jemný, Normální |
Video | (L1) 1024 x 768, 15 sním./s, |
(L2) 640 x 480, 30/15 sním./s, | |
(M) 320 x 240, 30/15 sním./s, | |
(S) 160 x 120, 15 sním./s | |
Délka filmu | Až 4 GB nebo 1 hodina (L1, L2 a M) |
Až 3 min (S) | |
TYPY SOUBORŮ | |
Fotografie | Komprese JPEG (vyhovuje standardu Exif 2.2, podporuje DPOF (Digital Print Order Format) |
Filmy | AVI, mono zvuk |
Zvukové soubory | WAVE mono zvuk |
PŘÍMÝ TISK | |
Tiskárny Canon | Kompaktní fototiskárny Canon SELPHY a tiskárny Pixma podporující PictBridge (režimy Tisk ID foto,Tisk fixní velikosti a Tisk filmu podporované pouze na tiskárnách SELPHY CP a ES) |
PictBridge | Ano |
DALŠÍ FUNKCE | |
Můj fotoaparát | Uživatelské přizpůsobení úvodního obrázku a zvuků fotoaparátu |
Moje kategorie | Funkce zařazující snímky do jednotlivých kategorií |
Zvuková poznámka | Až 60 s na snímek |
Inteligentní senzor orientace | Ano |
Histogram | Ano, reálný a náhledový s indikací přepalů histogram |
Zoom při přehrávání | Přibl. 2–10x |
Samospoušť | Přibl. 2 nebo 10 s. |
ROZHRANÍ | |
Počítač | USB 2.0 Hi-Speed |
Další | Výstup AV |
PAMĚŤOVÁ KARTA | |
Typ | Karta Secure Digital (SD), karta Secure Digital High- Capacity (SDHC) nebo MultiMediaCard (MMC), v dodávce paměťová karta MMC 32 MB |
PODPOROVANÝ OPERAČNÍ SYSTÉM | |
Počítač | Windows 98 SE/Me/2000 SP4/XP/XP SP1–2 |
Macintosh | OS X v10.2–10.4 |
SOFTWARE | |
Prohlížení a tisk | ZoomBrowser EX/ImageBrowser |
Další | PhotoStitch, Remote Capture |
Ovladače | TWAIN (Windows 98/2000), WIA (Windows Me) |
NAPÁJENÍ | |
Baterie | Dobíjitelná baterie Li-ion NB-2LH/NB-2L (baterie NB-2LH a nabíječka dodávány s fotoaparátem) |
Životnost baterie | Přibl. 220 snímků (dle standardů CIPA) |
Přehrávání přibl. 300 min | |
Napájení ze sítě | Volitelné, sada napájecího adaptéru ACK-DC20 |
VOLITELNÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ | |
Pouzdro | Měkké pouzdro DCC-600 |
Pouzdro odolné vodě/povětrnostním podmínkám | Vodotěsné pouzdro (40 m) WP-DC11, závaží k vodotěsnému pouzdru WW-DC1 |
Předsádky | 2,0x telekonvertor TC-DC58C |
0,75x širokoúhlý konvertor WC-DC58B | |
sada adaptéru pro předsádky a sluneční clonu LA-DC58H | |
Blesk | Canon Speedlite (220EX, 430EX, 580EX |
Výkonný blesk HF-DC1 | |
Napájení a nabíječky baterií | Sada napájecího adaptéru ACK-DC20, nabíječka |
napájená z autobaterie CBC-NB2, nabíječka CB | |
FYZIKÁLNÍ SPECIFIKACE | |
Provozní prostředí | 0–40 °C, vlhkost 10–90 % |
Rozměry (Š x V x H) | 106,4 x 71,9 x 42,5 mm (bez výstupků) |
Hmotnost (pouze tělo) | Přibl. 320 g |
Zdroje:
technická data: http://www.canon.cz/produkty/digital/index.htm
fotografie: http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_g7.asp