Canon PowerShot G1 X Mark II: významné zlepšení
Do dnešního testu se dostal profi kompakt Canon PowerShot G1 X Mark II. Proti předchůdci přináší větší zoom a mnohem lepší světelnost F2,0-3,9. Zlepšil také schopnosti makra. Bude to nyní trefa do černého?
Kapitoly článku:
První Canon PowerShot G1 X byl povedený fotoaparát, přestože měl pár neduhů. Na ty se Canon hodně zaměřil, dobré vlastnosti zachoval, a tak nová verze G1 X Mark II vypadá velmi slibně. Máme tu velký 1,5" snímač, což je velikostně něco mezi 4/3" a APS-C senzorem. Konkrétně má velikost 18,7×14,0 mm (pro srovnání APS-C Canony mají 22,3×14,9 mm). Jeho rozlišení činí plus minus 13 megapixelů v závislosti na zvoleném poměru stran. Jde totiž o multi-aspect senzor, tedy při změně poměrů stran zachovává úhel záběru (3:2 snímek není výřezem ze 4:3 snímku). V recenzi jsme používali poměr 3:2.
Canon zapracoval především na objektivu, který zvýšil optický zoom ze 4× na 5× s univerzálnějším rozsahem 24 až 120 milimetrů (původně 28 až 112 mm). Znatelně se vylepšila světelnost a to z nepříliš zajímavých F2,8-5,8 na podstatně zajímavějších F2,0-3,9. To je opravdu solidní zlepšení. Výrazně se zlepšilo i makro a minimální ostřící vzdálenost v klasickém režimu ostření. Aby toho nebylo málo, najdete tu i Wi-Fi.
Recenze Canon PowerShot G1 X Mark II
Videorecenze Canon PowerShot G1 X Mark II s ukázkami ostření, hloubky ostrosti a dalších vlastností.
Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků
Canon PowerShot G1 X Mark II je sice kompakt, ale rozhodně není malý a už vůbec ne lehký. Vždyť váží přes půl kila (558 gramů včetně baterie) a dokonce i v kapse zimní bundy už dělá pěkně těžkou bouli. Držení není špatné, ale jisté nedostatky tu jsou. Malý grip vepředu v zásadě stačí, ale vzadu kvůli rozměrnému displeji zbylo málo místa pro palec a ten neposkytuje dostatečnou oporu. Ke zpracování nemám výhrady, tělo je tuhé a bytelné. Výklopný displej se zacvakává do těla (je zde "pojistka"), což zvyšuje odolnost.
Jak jsem již naznačil, objektiv má nyní 5× optický zoom s mnohem lepší světelností a lepším rozsahem. U tohoto modelu Canon přešel na automatickou krytku objektivu. Zrušil tedy klasickou nasazovací krytku a s tím i závit pro filtry. U fotoaparátu, který má tloušťku 6,6 centimetru mi ale absence závitu přijde jako docela velký a zbytečný nedostatek. Adaptér FA-DC58E, což je maličký kus kovu, stojí přehnaných 1000 Kč. Ještě, že se na eBay dají sehnat neoriginální náhrady za zhruba 200 Kč.
Na objektivu jsou dva kroužky. Těm můžete přiřadit různé funkce, záleží už na tom, co si vyberete v menu. První kroužek blíž k tělu fotoaparátu má aretovaný (klikací) chod. Osobně bych ale otočil řazení položek. Ve směru hodinových ručiček bych předpokládal, že clonu budu zvyšovat a ne snižovat. Přitom na zadním kolečku je to přesně opačně a tak, jak bych intuitivně čekal, tedy zvyšování clony ve směru hodinových ručiček. Nakonec jsem si tedy clonění a úpravu času hodil na zadní kolečko a na tomto okruží měl korekci expozice. Můžete to využít i ke skokovému zoomování.
Přední kolečko má naopak hladký chod, což je výborné u manuálního ostření. Každopádně musíte počítat s tím, že cokoli jste si namapovali na toto přední kolečko, se u manuálního ostření zruší. Já tu měl z počátku korekci expozice, ale protože při MF jsem ji logicky nemohl takto nastavit, hodil jsem ji na druhé "klikací" kolečko a clonu a čas na zadní otočné okruží. Přední kroužek mi tak zůstal jen na manuální ostření. Jeho chod je na manuální ostření velmi dobrý, na nastavování v menu už tak moc ne. Tam by to přeci jen chtělo klikání, protože hladký kroužek pak působí docela gumově. Takže za mě osobně doporučuji nechat přednímu kolečku jen manuální ostření a na práci v menu používat další dva otočné ovladače.
Na přídi už toho vedle objektivu moc neuvidíte. Je tu malý grip a nahoře přisvětlovací dioda. Ta pochopitelně slouží i jako kontrolka samospouště.
Na horní straně je vyskakovací blesk. Je mechanicky výklopný, k čemuž slouží posuvné tlačítko na levé straně přístroje. Výhodou je, že se vyklápí dost dopředu a vysoko, díky čemuž ani na 24mm ohniskové vzdálenosti netrpí na žádnou vinětaci nebo stínění si bleskem. Budete si muset zvyknout na jeden detail, vyskočení blesku je doprovázeno pořádnou ránou.
Dále na horní straně najdete sáňky na externí blesk, případně na elektronický hledáček EVF-DC1 s 0,48" úhlopříčkou a rozlišením 2,36 milionu bodů. Ten ale stojí 6500 korun, což není zrovna málo. Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a okolo něj jsou pak mikrofony pro stereo zvuk. Osobně bych ale toto tlačítko uvítal na zadní straně přístroje. Do menu prohlížení se přeci jen chodí dost často na to, aby bylo takto daleko (vše je umocněno tím, že snímek nelze hned po vyfocení zoomovací páčkou zvětšit - buď musíte vejít do režimu prohlížení tímto tlačítkem nebo zobrazení pozdržet tlačítkem SET, což považuji za mnohem pohodlnější a rychlejší variantu). Tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje je standardní a není mu co vytknout.
Kolečko fotografických režimů má výraznější aretaci jednotlivých poloh, ale přesto se s ním točí vcelku bez problémů. Páčka zoomu reaguje pohotově, snad na dnešní dobu jen překvapí malý počet kroků zoomu. Páčka je jednorychlostní. Pokud jde o chod, ke spoušti nemám výhrady. Má rozumně nastavené namáčknutí, přiměřený odpor, vše v pořádku.
Vadila mi však jiná věc. U mnoha fotoaparátů namáčknutí spouště zruší menu, ve kterém jste a přepne vás do režimu focení. To je v pořádku, jenže PowerShot G1 X Mark II začne i rvonou ostřit a není zrovna přeborník v rychlosti ostření. Tímto způsobem si na chvíli zablokujete fotoaparát, ačkoli vy třeba můžete chtít ještě něco upravit jinde. Musíte počkat až fotoaparát doostří a teprve pak je možné pokračovat dále. O dalších zajímavostech menu nabídek budu ještě mluvit, nyní bych chtěl hovořit o centrální závěrce. Ta je pěkně hlasitá (na poměry kompaktů) a fotoaparát ji v režimu prohlížení okamžitě zavírá. Kdykoli si tak prohlížíte snímek, fotoaparát cvakne a jak vyjdete z režimu prohlížení, znova. Fotoaparát tak neustále cvaká. Všechno toto se pak projevuje na dojmu z fotoaparátu a jeho rychlosti. Máte dojem, že je docela pomalý, jakoby pořád někde něco dělal bokem.
Displej má 3,0" úhlopříčku, poměr stran 3:2 a vysoké rozlišení 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Přijde mi ale, že nalevo od displeje je moc místa (kdo ví, možná nějaká elektronika displeje?), což způsobilo velkou šířku celého mechanismu displeje a na ovládací prvky napravo zbylo velmi málo místa. Obraz je krásně ostrý a detailní, pozorovací úhly jsou velmi dobré a tradičně dochází jen k malému poklesu kontrastu ze stran. Displej je dotykový, což se dá využít např. pro zvětšování snímků roztažení prstů, pohybu mezi fotografiemi, v režimu focení k polohování AF bodu a vyfocení nebo k velmi pohodlnému nastavování v menu (zejména je to výborné pro nastavování Wi-Fi). Na druhou stranu tyto menu nabídky se dobře nastavují i pomocí šipek, takže dotykový displej je tu spíše příjemné zpestření. Osobně jsem jej takřka neměl potřebu používat, ale i tak, rozhodně kladný bod pro Canon.
Napravo je modré tlačítko pro zapnutí Wi-Fi. Dále tu vidíte červené tlačítko pro natáčení videa. Prodleva zahájení natáčení je necelá jedna sekunda, ukončení je naopak okamžité. Směrem níže najdete funkční tlačítko, kterému můžete přiřadit nějakou funkčnost dle libosti. Přijde mi ale neskutečně hluboko utopené a je docela těžké ho zmáčknout. Jde to hranou prstu, kde není tolik měkký. Dle mého názoru lidé s tlustšími prsty toto tlačítko nejspíš nezmáčknou.
Dále zde vidíme čtyřsměrný otočný ovladač. Jemu je možné přiřadit některou z nabízených funkčností (clona, čas, korekce, ISO, zoom a další). Směrem nahoru lze ovládat korekci expozice, vpravo je blesk, dole ISO a vlevo makro režim. Prostřední tlačítko FUNC.SET spouští velmi povedené quick menu, které se mi na PowerShotech vždycky líbilo. Vertikálně je samotné menu s nastaveními (funkcemi), horizontálně pak výběr konkrétních voleb pro dané nastavení. V tomto menu se tak snadno pohybujete, není třeba nic rozklikávat. Už při najetí na danou volbu se obraz dle toho upraví a zmáčknutím spouště je možné ji použít. Nicméně aby menu zmizelo, je nutné položku potvrdit zmáčknutím tlačítka FUNC.SET. Pokud to neuděláte, zůstane menu na obrazovce neustále viset.
Což o to, pro mě jako recenzenta fotoaparátů je to výborné, projedu všechny možnosti i s vyfocením na pár kliků, ale v běžném životě je to spíše na obtíž (vyžaduje stisk navíc, zatímco by stačilo prostě namáčknutím spouště volbu potvrdit a zároveň zavřít menu jako u většiny jiných fotoaparátu). Takhle musíte menu zavírat zvlášť. Toto nepříjemně překvapí třeba i u manuálního ostření. Zaostříte se zvětšeným náhledem, namáčknete spoušť, obraz se vrátí zpátky na nezvětšený (to je v pořádku, tak by to mělo být), vyfotíte a zobrazí se snímek. Chcete fotit dál nebo jakkoli pracovat (třeba něco upravit), namáčknete spoušť, abyste vyšli z menu prohlížení. Zobrazí se zvětšený náhled, pak probklikne klasický nezvětšený, a protože jste předtím nevyšli z menu manuálního ostření (nepotvrdili zaostření prostředním tlačítkem), vrátí se zpátky zvětšený náhled. Takže během jedné sekundy se velikost náhledu dvakrát změní bez vašeho přičinění.
Takže jak už bylo řečeno výše, často je tu nějaké cvakání, problikávání menu. Dokud se totiž nenaučíte vše důsledně potvrzovat prostředním tlačítkem, budete mít z fotoaparátu někdy trošku nervy, proč se zase zobrazuje menu, které už přeci dávno nechcete nebo zvětšený náhled, který už nepotřebujete. Je potřeba vše zásadně potvrzovat. Tlačítko DISP. upravuje zobrazení displeje, tlačítko MENU pak vstupuje do hlavního menu fotoaparátu.
Na pravé straně je vidět dálka gripu a několik krytek. Ta dole slouží k externímu napájení fotoaparátu, ta horní pak ukrývá konektory.
Konkrétně je to konektor dálkového ovládání, audio/video výstup (USB) a HDMI.
Levá strana krásně ukazuje, že fotoaparát není zrovna tenký. Vždyť na výšku má jen o trochu více než do šířky (74 mm proti 66 mm). Na těle je posuvné tlačítko pro vyklopení blesku. Přišlo mi ale, že je moc blízkou ouška na provlečení popruhu. Hůře se s ním tedy pracuje, protože je zde málo místa na prst. Níže je vidět reproduktor.
Vespod je kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor a paměťovou kartu.
K napájení slouží Li-Ion akumulátor NB-12L s napětím 3,6 V a velmi vysokou kapacitou 1910 mAh. PowerShot G1 X Mark II si rozumí s kartami SD, SDHC a SDXC.
Fotoaparát jsme si tedy ve zkratce představili. Další kapitoly se mu kouknou na zoubek po fotografické stránce.
Stručné specifikace fotoaparátu Canon PowerShot G1 X Mark II | |
---|---|
Typ senzoru | 1,5" CMOS (18,7 × 14,0 mm) |
Rozlišení celkové/efektivní | 15,0 / 13,1 MPix |
Video a audiozáznam | 1920x1080 px @ 30 fps, 1280x720 px @ 30 fps, 640x480 @ 30 fps, Ozvučené (stereo) |
Výstupní formáty | RAW (.CR2), JPEG (Exif 2.3), MOV (H.264, Linear PCM - stereo) |
Ohnisková vzdálenost (skutečná) | 12,5 - 62,5 mm |
Ohnisková vzdálenost (přepočet) | 24 - 120 mm |
Světelnost objektivu | F2,0 - F3,9 |
Clona | F2,0 - F16 (wide) F3,9 - F16 (tele) 3EV ND filtr |
Zoom | Optický 5×, ZoomPlus 10× (5× opticky, 2× digitálně), Digitální 20× (5× opticky, 4× digitálně) |
Automatické ostření | AiAF (Detekce obličeje, 31bodový, zaostřování dotykem), 1 bodový AF (dostupná je jakákoli pozice nebo na střed) |
Ostřící vzdálenost | 50 cm - nekonečno (wide i tele) |
Ostřící vzdálenost (makro) | 5 cm |
Rychlost závěrky | 1/4000 s až 1 s, v některých režimech 1/4000 s až 60 s |
Expoziční režimy | manuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice |
Citlivost ISO | ISO 100 až ISO 12800 (po 1/3EV krocích) |
Sériové snímky | 5,2 fps, 3,0 fps s průběžným ostřením, 3,1 fps s live view |
Typ hledáčku | Ne (případně externí EVF-DC1) |
LCD | 3,0" (7,5cm) PureColor II TFT, 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů), poměr stran 3:2, výklopný |
Typ paměťového média | SD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I |
Napájení | Li-Ion akumulátor NB-12L (240 snímků, 300 snímků v režimu ECO) |
Rozměry | 116,3 × 74,0 × 66,2 mm |
Hmotnost bez baterií | 558 gramů (včetně baterie a karty) |
Doporučujeme z našich magazínů
Nejnovější články
Smartphone Poco C75 klame tělem, 4 výřezy obsahují jen 2 fotoaparáty
29.10.2024, Milan Šurkala2
Leica M slaví 70 let limitovaným platinovým modelem M Edition 70
28.10.2024, Milan Šurkala3
Akční kamera Insta360 Ace Pro 2 zvládá 8K video a má objektiv Leica
24.10.2024, Milan Šurkala
Fujifilm uvedl teleobjektiv XF 500mm F5.6 R LM OIS WR
22.10.2024, Milan Šurkala4
Dron DJI Air 3S s velkými 1" a 1/1,3" snímači zvládá i 4K/120p
21.10.2024, Milan Šurkala6
Fujifilm je králem menších senzorů, jeho APS-C bere 40 % trhu
21.10.2024, Milan Šurkala4
Doporučené telefony na focení: říjen 2024
21.10.2024, Milan Šurkala4
Vivo X200 Pro přichází v 6,78" i menší 6,31" mini variantě, mají 1/1,28" senzor
16.10.2024, Milan Šurkala12