Upřímně řečeno, nevím, na jakou cílovou skupinu tyto aktualizace míří. Myslím, že dnes je populace rozdělena z velké části na lidi, fotografující téměř výhradně mobilem a dále na poměrně malou část, fotografující fotoaparáty. Pro to, aby dnes dávalo fotografování fotoaparátem vzhledem k nespornému enormnímu pokroku v mobilní fotografii smysl, musí jít o lidi, kteří mají značné kvalitativní nároky, případně se věnují disciplínám, kde mobil prostě nemůže fungovat ( extrémní makro, divoká příroda atp) a vyžadují to nejlepší zpracování svých souborů. Odšum? Dxo Pure raw je úplně jiný vesmír. Focus stacking? Jedině Zerene stacker nebo Helicon focus. Zkuste složit v novém Zoneru třeba 150 tifů do jedné fotografie, což je naprosto normální u extrémního makra. Zamrzne i na solidním stroji. O možnosti retuše v rámci stackingu ani nemluvím. Skládání expozic? Technologie stará nevím jak dlouho. Panorama? Už prehistorický Microsoft ICE byl vynikající. Chytrá retuš? Příjde mi, že se chová jako mírně vylepšený starý dobrý retušovací štětec, žádný přelom. Za skutečnou aktualizaci hodnou velké pochvaly jsem považoval AI maskování v minulé sadě a očekával jsem, že by tuto skvělou funkci integrovali i do modulu editor ( nyní pouze ve vyvolat), což by bylo vynikající. Ale, nestalo se. Za mě jde tedy o funkce ne vyloženě špatné, ale natolik běžné nebo v natolik spotřebitelské kvalitě, že pro pokročilého nedávají moc smysl a pro ostatní už dnes jsou opravdu volbou spíše ty mobily. To je můj názor.