Recenze Objektivy Pevné ohnisko

Jupiter-8 50mm F2.0 (M39) | Kapitola 3

Milan Šurkala

Milan Šurkala

6

Seznam kapitol

1. Jupiter-8 50mm F2.0 (M39) 2. Autofokus, ostření, světelnost, bokeh 3. Sférické zkreslení, vinětace, chromatická aberace 4. Kresba v praxi
5. Protisvětlo a optický zoom 6. Noční a standardní scéna 7. Galerie ilustračních snímků 8. Závěr

Předmětem našeho dnešního testu je starý ruský manuální objektiv Jupiter-8. Námi testovaná verze je určená pro patici M39. Objektiv má ohniskovou vzdálenost 50 milimetrů a světelnost F2,0. S redukcemi je vhodný na CSC fotoaparáty.

Reklama

Sférické zkreslení


U Jupiteru-8 najdete mírné poduškovité zkreslení s hodnotou -0,3 %. U drtivé většiny fotografií si toho určitě nevšimnete.

Jupiter-8 M39 zkreslení objektivu
Jupiter-8 M39 zkreslení objektivu

Vinětace


Je zde hodně zajímavý rozdíl vinětace mezi NX11 a NX30, která rohy z nějakého nevysvětlitelného důvodu prosvětluje a dělá je lehce azurovými, a to i v RAWu. Vinětace není jinak velký problém, je pozvolná a s 0,7 EV tak není na fotografiích moc vidět. S přicloněním klesá na cca 0,25 až 0,3 EV.

Jupiter-8 M39 průběh vinětace
Jupiter-8 M39 průběh vinětace


U NX30 na nejnižší cloně jste v podstatě na nule a s vyššími clonami rohy světlají zhruba až o jednu třetinu EV. Jasově to rozdíl v podstatě žádný není, trochu je to ale vidět na barvách. Zvláštní.

Jupiter-8 M39 vinětace
Jupiter-8 M39 vinětace

Chromatická aberace


Dále se budeme věnovat chromatické aberaci.

image


clona F2


image


clona F2,8


image


clona F5,6


image


clona F11


image


clona F22



Na nejnižší cloně se připravte na duchy, kteří začnou mizet až s přicloněním. Při F4 už takřka neexistují a F5,6 je už v pořádku.


Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama