Nechápu tuhle politiku. Třetí objektiv 80-300 (40-150). Jeden 4-5,6 nic moc. Potom 2,8 skvělý, ale velký a těžký. A teď zase 4. Myslím, že nejsem sám, kdo by více uvítal takový 70-200 (35-100)/2,8. A s duální stabilizací to by teprve bylo ono. No nic, koupil jsem si G X Vario 35-100mm f/2.8 II.
Podle mně jediné co Olympusu chybí je nový senzor na současné technické úrovni. Jinak přístroje, objektivy, ovládání aparátu nemá chybu. Fotím na něj deset let, koncerty, vernisáže a taky makro s maximální spokojeností.
Pěkný rozhovor poodhaluje zajímavosti z výroby objektivů. Jako majitel Canonu R bych se pana Yamaki rád zeptal na situaci ohledně výroby objektivu s bajonetem RF. Pokročilo nějak jednání s Canonem, pokud vůbec bylo zahájeno? Smíme se těšit v blízké budoucnosti na objektivy Sigma RF? Zdá se, že o této věci panuje ponuré mlčení.
Účel takového objektivu je mi záhadou. Snad jen, že kopíruje současné aparáty v mobilech, tzv širokáč a "teleobjektiv". Ovšem tam bývá světelnost kolem 2 a méně.
Dle samotného výrobce by nový systém postavený na bajonetu RF měl být doslova revoluční. Průměr bajonetu sice zůstal stejný (54mm), ale výrazně se zkrátila vzdálenost zadního optického členu od roviny snímače na pouhých 20 mm. Jen pro zajímavost, vzdálenost od roviny snímače u fotoaparátu EF a EF-S byla 44 mm. Díky tomu lze vyvíjet zcela nové objektivy s unikátními vlastnostmi, co se týká světelnosti, tak i přesnosti a rychlosti ostření. (zdroj: Megapixel)
Myslím, že Olympionici (a já) by uvítali spíše objektiv se světelnosti 2, jako byl legendární Zuiko 14-35/2. Vždyť clona 4 přepočítaná na kinofilmové okno je 8!
Podle toho, že všechny objektivy sigma optimalizované pro CSC aparáty jsou delší o cca 20 mm, to vypadá, že optimalizace spočívá v prodloužení tubusu původního DSLR objektivu. Ovšem ta snížená váha je v tom případě záhada.