Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G11: géčko, o jakém jsme snili

7.12.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Naším dalším testem prošel profesionální kompakt Canon PowerShot G11. Jeho výrobce vyslyšel volání zákazníků a vrátil géčkové řadě výklopný displej a snížil rozlišení na rozumných 10 MPix. Jak se to projeví ve výsledku? Stane se z G11 nejlepší kompakt na trhu?
Fotoaparáty Canon PowerShot řady G vždy patřily k těm nejlepším profesionálním kompaktům na trhu. Od modelu G7 ale přišly o polohovatelný displej a Canon také začal až neúměrně navyšovat rozlišení, což rozhodně nebylo potřeba. Díky velkému čipu si to sice mohl dovolit, ale doslova drtivý úspěch konkurenčního Panasonicu LX3 s "pouhými" 10 megapixely ukázal, že 15 MPx Canonu G10 zákazníky ve velké míře spíše odrazovalo než přitahovalo. Zákazníci kupující fotoaparáty této třídy totiž technice zpravidla trochu rozumí a ví, že ne vždy více je i lépe. Canon tedy u nástupce G11 ponechal 1/1,7" CCD čip, drasticky mu ale snížil rozlišení z téměř 15 MPx na velmi rozumných 10 megapixelů.
 
Další změnou je již zmíněné opětovné zavedení polohovatelného LCD displeje. Ten si zachoval vysoké rozlišení 461.000 bodů, úhlopříčka se pak lehce snížila z 3,0" na 2,8". Zbytek fotoaparátu zůstal v podstatě shodný, objektiv má i nyní 5× optický zoom se stejnou světelností, nechybí optická stabilizace a téměř úplně shodné tělo s velmi podobným ovládáním. Pojďme se tedy podívat, jak se zejména nový čip projeví na kvalitách fotoaparátu.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Canon G11 je podobná "cihla" jako G10. Na to, že se jedná o kompakt, je poměrně velký i se schovaným objektivem a hmotnost 355 gramů bez baterie a karty také patří k rekordně vysokým. Tímto údajem už atakuje ultrazoomy střední třídy. Rozhodně to už není fotoaparát do kapsy, i když v takové podzimní nebo zimní bundě se nosit dá. Tělo působí velmi tuze a kvalitně (s výjimkou krytky prostoru na baterii, která i při normálním držení přístroje vrže). K dispozici je pouze černá varianta. Malý grip trochu zlepšuje držení, to však obecně není právě na výši. Stinnou stránkou je také to, že rukou občas nechtěně stisknete tlačítko blesku.




Na přídi pochopitelně najdete objektiv, jehož obruba se dá sundat pomocí tlačítka vpravo dole. Pak je vám umožněno použít redukci a na ni namontovat filtry nebo předsádky o průměru 58 mm. Vlevo nahoře je blesk, nad objektivem pak optický průhledový hledáček s poměrně malým pokrytím a znatelným zkreslením. Nicméně pokud už u dnešních kompaktů na průhledový hledáček narazíte, pokrytí je zpravidla ještě menší a zkreslení výraznější. Pomocná AF dioda má silné světlo bílé, resp. velmi světle fialové barvy.



Objektiv má stejné parametry jako ten u G10. Má tedy 5× optický zoom od širokoúhlých 28 milimetrů a končí na slušných 140 mm. Zoom tak nebyl zvýšen a 6× zoom z G9 je tedy minulostí. Světelnost F2,8 na širokém ohnisku je velmi dobrá, stejně tak F4,5 na nejdelším. Každopádně ohlédneme-li se do minulosti, měla "géčková" řada i mnohem lepší světelnost. Kdo chce opravdu světelný objektiv, může zvolit PowerShot S90 od Canonu, který začíná na F2,0, tento přístroj je ale směřován trochu jinam. Jednoduše řečeno, na kompakt má G11 světelnost výbornou, lepší hodnoty by mu ale slušely více. Maximální clona je F8, k dispozici je i ND filtr. Objektiv je opticky stabilizovaný.



Nalevo je kolečko pro ovládání korekce expozice, směrem doprava najdete sáňky na externí blesk a dvouposchoďové kolečko pro ovládání ISO citlivosti (spodní) a fotografických režimů (horní). Jejich chod je velmi tuhý, určitě by nezaškodil trochu volnější chod. Možnost takto volit citlivost je velmi zajímavá. Tlačítko pro zapnutí fotoaparátu svítí zelenou diodou, se spouštěním nejsou žádné problémy. Zoomovací páčka je v pořádku pro zvětšování ohniska, při jeho snižování se objektiv chová trochu zvláštně. Odzoomujete, obraz se oddálí, ale vzápětí poskočí mírně vpřed. Nepůsobí to nejlépe. Tlačítko spouště by sice mohlo mít trochu kratší chod s výraznější aretací namáčknutí, ale v zásadě s ním nejsou problémy.



Záď fotoaparátu jistě potěší. Než se vrhneme k LCD displeji, podíváme se na prvky nad ním. Úplně vlevo je tlačítko přímého přístupu. Sem si můžete namapovat libovolnou funkci, dal jsem si zde např. ND filtr. Směrem doprava následuje optický hledáček s poměrně slabým pokrytím a sférickým zkreslením, je v něm vidět i kousek objektivu. Lze jej opticky korigovat, napravo od něj jsou pak diody zaostření a ukládání na kartu. Napravo od hledáčku najdete ještě tlačítko pro vstup do menu prohlížení. Mohlo by být trochu vystouplejší.



LCD displej má rozumnou 2,8" úhlopříčku a vysoké rozlišení 461.000 bodů. Díky tomu je obraz podstatně ostřejší než je obvyklé. Pozorovací úhly jsou dobré, pozorovatelnost na slunci má trochu rezervy. Díky možnosti displej vyklápět můžete velmi snadno fotit i od země nebo nad hlavou, stejně tak je možno displej otočením k tělu účinně chránit před poškozením. Za zavedení výklopného displeje si Canon zaslouží velkou pochvalu. Displej by ale mohl mít pojistku při zavření.



V zadní části napravo nahoře je tlačítko s hvězdičkou. To slouží k zablokování expozice (AE lock). Pokud chcete zablokování zrušit, stačí zmáčknout nějaké jiné tlačítko. Další dvě tlačítka slouží k úpravě ostření a expozice. Levé se věnuje ostření a po jeho zmáčknutí můžete upravovat velikost a pozici zaostřovacího bodu. Pravým tlačítkem spustíte menu, kde si můžete vybrat celoplošné měření, dále měření s prioritou středu a bodové.

Následuje čtyřsměrný ovladač. Je v jednom kuse, takže hrozí šikmé stisky, zvládá je ale vcelku dobře. Vzhledem k uspořádání do tří pater je ale ovládání trochu těžší. Při točení kruhovým ovladačem se může občas stát, že omylem stisknete nějaké tlačítko. Problémem je totiž oproti G10 výrazně zmenšená plocha pro kolečko. To se odráží v jeho ztíženém ovládání, na druhou stranu se ale zase výrazně zlepšilo ovládání tlačítek, které bylo u G10 značně problematické. Směrem nahoru volíte manuální ostření (k jehož ovládání použijete právě kruhový ovladač), směrem doprava blesk, dolů samospoušť (po vyfocení snímku se samospoušť neruší, další body k dobru), vlevo pak makro režim.

Na závěr tu máme tlačítko DISP pro změnu zobrazení displeje (případně jeho vypnutí pro focení přes hledáček), má také jiné funkce při různých nastavováních. Poslední tlačítko MENU slouží ke vstupu do hlavního menu. To je rozděleno na fotografickou část, dále na technickou a na vlastní menu. Do toho si můžete natahat své vlastní položky v pořadí, jaké chcete. Díky tomu je nemusíte složitěji hledat v hlavním menu, ale jsou hned k dispozici. Dobrý nápad.



Napravo vedle ouška pro řemínek vidíte krytku, pod níž najdete HDMI port, zdířku pro dálkový spínač a pak USB port pro přenos snímků do počítače.



Levá strana je podstatně chudší, vidíte pouze kloub LCD displeje a ouško na provlečení druhého konce řemínku.



Vespod je zhruba uprostřed kovový závit pro stativ. Nalevo pak vidíte krytku prostoru pro akumulátor a paměťovou kartu.



Uvnitř najdete velký Li-Ion akumulátor s velmi dobrými specifikacemi. Jeho napětí je vysokých 7,4 V a kapacita 1050 mAh je rovněž dosti vysoká. Proto překvapí, že Canon udává výdrž "jen" 390 snímků. Od takového akumulátoru bych čekal trochu více. Fotoaparát používá tradiční SDHC karty.



Canon PowerShot G11 působí velmi robustně a odolně, velkou radost udělal výklopný displej. Ovládání je rozumné, nicméně některé prvky by ale určitě mohly být trochu lepší. Chtělo by to zjemnit chod otočných voličů a velikost okruží u čtyřsměrného ovladače dát někde mezi G10 a G11. U prvního je malý čtyřsměrný ovladač, u druhého zas okruží. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky v testech při focení.

Technické specifikace: Canon PowerShot G11
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 10,0 MPx (celkové rozlišení 10,4 MPx)
Velikost snímače 1/1,7" CCD (přibližně 7,6×5,7 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 3648×2736, 2816×2112, 2272x1704, 1600×1200, 640x480
(16:9) 3648×2048
Rozlišení videa 640x480 / 30 fps, 320x240 / 30 fps, mono zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), RAW (formát .CR2), MOV (H.264)
Optika fotoaparátu
Značka CANON ZOOM LENS
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 6,1 - 30,5 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 140 mm
Světelnost objektivu F2,8 - F4,5
Rozsah clony F2,8 - F8 (wide), F4,5 - F8 (tele)
Mechanická stabilizace ano (lens shift, optická stabilizace)
Elektronická stabilizace ne
Možnost použití předsádek ano, 58mm filtry
Digitální zoom ano, 4×
Zaostřování
Zaostřování auto focus (detekce tváře, AiAF, střed, FlexiZone), manuální
Ostřící vzdálenost 50 cm - nekonečno (normal wide)
1 cm - 50 cm (makro wide)
30 cm - 50 cm (makro tele)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor DIGIC 4
Spotřeba -
Měření expozice poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky 15 - 1/4000 s
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manual
Vyvážení bílé barvy auto, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H, blesk, pod vodou, uživatelské nastavení 1, uživatelské nastavení 2
Scénické režimy Portrét, Krajina, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Sporty, Západ slunce, Noční scéna, Ohňostroj, Pláž, Pod vodou, Akvárium, Listí, Sníh, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Stitch Assist
Samospoušť 2 s, 10 s, uživatelské nastavení (0-10, 15, 20 nebo 30 s, 1-10 snímků), detekce tváří (1-10 snímků)
Sériové snímání 1,1 fps (klasické sekvenční snímání)
0,7 fps (sekvenční snímání s AF)
0,8 fps (sekvenční snímání s LV)
Vestavěný blesk - režimy Automatický blesk, Zapnutý blesk, Vypnutý blesk, Slow synchro
(lze využít korekci červených očí, blokování FE, slow synchro na první nebo druhou lamelu závěrky, bezpečné FE)
Vestavěný blesk - dosah 0,5 - 7,0 metru (wide)
0,5 - 4,0 metru (tele)
Externí blesk ano
Ostatní
Hledáček ano, optický průhledový, 77% pokrytí
LCD displej 2,8" LCD, 461 000 bodů, výklopný
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI
Paměťové karty SD, SDHC, MMC, MMC+ a HC MMC+
Interní paměť nemá
Napájení Li-Ion akumulátor NB-7L, 7,4 V 1050 mAh (390 snímků, s vypnutým LCD až 1000 snímků)
Hmotnost 355 gramů (bez karty a baterií)
Rozměry 112,1 x 76,2 x 48,3 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, USB kabel, AV kabel, nabíječka + přívodní kabel, CD-ROM s plnou verzí manuálu a softwarem, krátký manuál, popruh na krk