Recenze Objektivy Pevné ohnisko

Helios 135mm F2.8 (M42) | Kapitola 3

Milan Šurkala

Milan Šurkala

21

Seznam kapitol

1. Helios 135mm F2.8 (M42) 2. Autofokus, ostření, světelnost, bokeh 3. Sférické zkreslení, vinětace, chromatická aberace 4. Kresba v praxi
5. Protisvětlo a optický zoom 6. Noční a standardní scéna 7. Galerie ilustračních snímků 8. Závěr

Pokračujeme v testech starých manuálních objektivů a dnes se podíváme na objektiv, který se dá sehnat za poměrně nízké částky, přestože je velmi vzácný. Jedná se o pevný 135mm Helios se světelností F2,8 pro patici M42.

Reklama

Sférické zkreslení

Se zkreslením nebudete mít na APS-C naprosto žádný problém. Linie jsou naprosto rovné, naměřil jsem +0,0 %.

image

Vinětace

Vinětaci si lze trochu všimnout na plně otevřené cloně při F2,8. Tam dosahuje zhruba 0,7 EV, což vidíte i na snímku výše (v kapitole Zkreslení). Není to tedy nic vážného a už na F4 vinětace v podstatě neexistuje a jas rohů je téměř totožný s jasem středu.

image

Chromatická aberace

Budeme se věnovat také chromatické aberaci.

image


clona F2,8


image


clona F4


image


clona F5,6


image


clona F8


image


clona F11


image


clona F16


image


clona F22


Chromatická aberace opravdu umí být problémem. Přiclonění ji sice snižuje, ale i tak zůstává. Často vzniká i v bokehu. Její míra ale pochopitelně hodně závisí na kontrastu scény.


Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama