Seznam kapitol
Předmětem dalšího testu objektivu bude základní setový objektiv společnosti Sony. Tento 18-55mm objektiv nabídne klasický rozsah ohnisek i světelnost F3,5-5,6. V recenzi se podíváme, jak dobře fotí, jaké jsou jeho nevýhody i pozitiva.
Noční scéna
U nočních fotografií si objektiv vedl velmi slušně. U světel netrpí na chromatickou aberaci a kolem světel vytváří pěkné 14cípé hvězdičky.
	
expoziční čas 30 s, clona F14, citlivost ISO 100, ohnisko 35 (52)mm, klikněte pro zvětšení
Standardní scéna
Podíváme se i na tři standardní scény.
	
expoziční čas 1/100 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 35 (52) mm, klikněte pro zvětšení
Problémem objektivu je opravdu velmi silná náchylnost ke světelným závojům. Clona chybí (vzhledem k otáčejícímu se přednímu členu by stejně asi nebyla moc účinná), takže vám nezbude nic jiného, než si clonit rukou (tady vás totiž ani RAW nezachrání). Můžete si stáhnout
.
	
expoziční čas 1/160 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 30 (45) mm, klikněte pro zvětšení
Kresba je v levé polovině ještě docela slušná (je však postižena světelným závojem), horší je to s pravou polovinou, která objektivu při ohnisku 30 milimetrů opravdu dost nesedla. S nižšími clonami byla neostrost ještě horší.
	
expoziční čas 1/160 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení
Kromě neostrého pravého růžku zde objektivu v podstatě není co vytknout. Díky silnému přiclonění je kresba slušná prakticky po celé ploše. Můžete si stáhnout
.